لیزر موهای زائد بیکینی و عوارض آن

[ad_1]

لیزر بیکینی شامل چه جایی می شود؟ این لیزر یکی از روش های جدیدی است که موهای زائد را در مناطق خاصی از بدن از بین می برد. بانوان ذاتا به زیبایی اهمیت می دهند و زیبایی و پاکیزگی نقش مهمی در زندگی آن ها دارد. وجود موهای اضافی روی بدن زنان آنها را دچار افسردگی و عدم اعتماد به نفس می کند.

با لیزر از شر موهای زائد خود خلاص خواهید شد و بدنی زیبا و خوش فرم تجربه خواهید کرد. اگر تا به الان تجربه این روش را نداشته اید، بهتر است یکبار آن را امتحان کنید. لیزر بیکینی دختران را به زیبایی و پاکیزگی تشویق می کند. در این مقاله قصد داریم به شرح لیزر موهای زائد بیکینی و بررسی اینکه آیا برای بدن خطری دارد یا خیر بپردازیم.

آیا شما تجربه این لیزر را داشته اید؟ اگر جواب مثبت است، باید اطلاعاتی را درباره نحوه انجام آن بدانید. همچنین در این نوشته درباره عناوینی مانند حکم لیزر و اینکه آیا لیزر بیکینی حرام است یا خیر و عوارض آن بحث خواهیم کرد. در آخر با سوالات متداولی که برای هر فرد ممکن است پیش بیاید، مقاله را به پایان می رسانیم.

با کلینیک رویان سلامت همراه باشید.

لیزر بیکینی چگونه انجام میشود؟

لیزر بیکینی نوعی درمان قطعی و پایدار برای پاک سازی موهای زائد به حساب می آید.  آیا این نکته را می دانستید که لیزر بیکینی راه درمان قطعی موهای زائد است و بقیه اقدامات از قبیل تیغ و اپیلاسیون موقتی هستند؟ مراحل لیزر بیکینی بسیار ساده و آسان است.

لیزر موهای زائد یک روش بسیار مهم پزشکی به حساب می آید که موهای زائد هر ناحیه از بدن را به طور دائم از بین می برد. در این روش، طول موج خاصی از نور بر روی آن ناحیه از پوست که می خواهید عاری از مو شود، انعکاس می یابد.

پزشک دستگاه لیزر دستی را به پوست شما فشار می دهد. بسته به نوع لیزر، ممکن است از یک دستگاه خنک کننده در نوک دستگاه یا یک ژل خنک برای محافظت از پوست شما و کاهش خطر عوارض جانبی استفاده شود. زمانی که پزشک لیزر را فعال می کند، پرتوی لیزر از طریق پوست شما به فولیکول های مو منتقل می شود.

گرمای شدید ناشی از پرتوی لیزر در فولیکول های مو تاثیر می گذارد و رشد مو را مهار می کند. ممکن است احساس ناراحتی و درد کنید و احتمالا از طریق دستگاه خنک کننده یا ژل احساس سرما کنید که طبیعی است. درمان یک منطقه کوچک، مانند خط بیکینی، ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد.

این سوال که آیا لیزر بیکینی خوب است یا خیر باید از افرادی که این روش را تجربه کرده اند بپرسید. درمان یک منطقه بزرگتر مانند پا و کمر ممکن است بیش از یک ساعت زمان ببرد. برای اکثر افراد، لیزر موهای زائد در طول 2 تا 3 ماه به چندین روش درمانی نیاز دارد.

مراقبت بعد از لیزر بیکینی

در چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ممکن است متوجه قرمزی و تورم پوست خود شوید. برای کاهش هرگونه ناراحتی، یخ را روی ناحیه تحت درمان قرار دهید. اگر بلافاصله پس از لیزر موهای زائد واکنش پوستی داشته باشید، ممکن است پزشک از کرم استروئیدی در ناحیه آسیب دیده استفاده کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده، از تابش نور خورشید خودداری کنید و به مدت شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت استفاده نکنید. روزانه از کرم ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

در اینجا مواردی است که باید از آن اجتناب کنید:

 • حداقل 2 هفته بعداز درمان از قرار دادن پوست در معرض اشعه خورشید خودداری کنید. این کار برای به حداقل رساندن تیرگی پوست شما توصیه می شود؛
 • 7 روز سمتدرمان های حرارتی مانند آبگرم، اتاق بخار و سونا نروید؛
 • 5-4 روز از مالش بیشاز حد یا وارد آوردن فشار به پوست خودداری کنید. این امر به منظور بهبود پوست بهبود یافته و جلوگیری از هرگونه عفونت است؛
 • 72 ساعت پس از درمان از تراشیدنناحیه تحت درمان اجتناب کنید؛
 • حداقل48 ساعت ورزش و هرگونه فعالیت بدنی را کنار بگذارید؛
 • بهمدت 48 ساعت از حمام گرم و دوش آب گرم استفاده نکنید؛
 • 48 ساعت از هر چیزیکه شامل کلر باشد همانند شنا دوری کنید؛
 • سعی کنید استفاده از محصولات معطر یاکرم های سفید کننده را کمتر کنید؛
 • درصورت ایجاد تاول یا ایجاد پوسته، ناحیه را نخراشید. زیرا این امر باعث ایجاد زخم می شود.

در این بخش از مقاله به شرح آنچه باید بعد از درمان انجام شود، پرداخته ایم.

 1. برایکاهش درد و ناراحتی کیسه یخ را روی ناحیه تحت درمان قرار دهید؛
 2. 3 روز بعد از درماناستفاده از  ژل آلوئه ورا یا کرم های آرامبخش را در اولویت قرار دهید؛
 3. برایجلوگیری از اصطکاک در ناحیه تحت درمان به مدت 48 ساعت لباس های آزاد به تن کنید؛
 4. ناحیهتحت درمان را به مدت 48 ساعت تمیز و خشک نگه دارید؛
 5. آبزیادی بنوشید؛
 6. حداقلبرای مدت 2 هفته از ضد آفتاب SPF 50 استفاده کنید.

لیزر موهای زائد توسط دستگاه لیزر کندلا الکسانداریت طی چندین جلسه روی یک ناحیه از بدن انجام می شود و فرد باید در فواصل زمانی معینی برای تکرار جلسات لیزر به کلینیک مراجعه کند. سوال مهمی که در ذهن همه مراجعین وجود دارد، این است که فاصله زمانی بین جلسات لیزر چقدر است؟

بهترین زمانی که لیزر موها را مورد هدف قرار می دهد، حداکثر زمانی است که برای رشد موها در یک فرد نیاز است؛ بنابراین باید چرخه رشد موی هر فرد هنگام استفاده از لیزر الکساندرایت در نظر گرفته شود. چرخه رشد موی بدن بر اساس فازهای مختلف رشد مو در نظر گرفته خواهد شد.

به طور میانگین فاصله بین جلسات لیزر بیکینی 4 هفته اعلام شده است که در بعضی مواقع به 2 هفته نیز می رسد.

حکم لیزر بیکینی

لازم است ذکر شود که این روش برای از بین بردن موهای زائد امروزه بین افراد به خصوص بانوان بسیار رواج یافته است. از نظر فقهی در این موضوع ما با مسائلی مواجه هستیم، یکی حکم بر طرف کردن موهای زاید بدن صرف نظر از اینکه چه کسی آن را انجام می دهد، دوم انجام آن توسط زن یا مردی که با انسان رابطه زوجیّت ندارد. همین امر است که این روش زیر ذربین احکام اسلامی است.

برطرف کردن مو در حال احرام حرام است، اما تمیز کردن بدن قبل از احرام و نابود کردن موهای زیر بغل و بیکینی از مستحبات احرام است. موزدایی اگر توسط فرد محرم انجام بگیرد، هیچگونه اشکالی ندارد. حال اگر این روش توسط فردی نامحرم انجام بگیرد، هر دو طرف مرتکب گناه شده اند.

حال شما بگویید آیا لیزر بیکینی مشکل شرعی دارد؟ اگر این امکان را دارید سراغ فرد محرم بروید.

عوارض لیزر موهای بیکینی

آیا لیزر بیکینی ضرر دارد؟ اگر از روش های سنتی موزدایی مانند اصلاح خسته شده اید، ممکن است به لیزر علاقه مند شوید. لیزر مو توسط یک متخصص پوست یا یک متخصص واجد شرایط و آموزش دیده ارائه می شود. برای اکثر افراد، لیزر موهای زائد بی خطر است. این روش همچنین به هیچ عارضه جانبی طولانی مدت مرتبط نیست.

امروزه بحث درباره عوارض جانبی لیزر موهای زائد بسیار گرم گرفته است. اگرچه ممکن است از عوارض جانبی موقتی و جزئی برخوردار باشد، اما سایر اثرات نادر است. فراتر از آن، هرگونه ادعا درباره در خطر افتادن سلامتی شما در طولانی مدت بی اساس است.

لیزر موهای زائد بیکینی با استفاده از لیزرهای کوچک و با حرارت بالا کار انجام می شود. لیزر ممکن است بلافاصله بعد از عمل عوارض جانبی موقتی را برای شما ایجاد کند. تحریک پوست و تغییرات رنگدانه رایج ترین عوارض جانبی است.

حذف مو از طریق لیزر باعث تحریک موقتی می شود. همچنین ممکن است قرمزی و تورم جزئی را در ناحیه تحت درمان مشاهده کنید. هنوز هم این تاثیرات جزئی و طبیعی است. آنها اغلب همان اثراتی هستند که ممکن است در روش های از بین بردن موهای زائد مانند اپیلاسیون مشاهده کنید.

متخصص پوست ممکن است قبل از عمل از بی حس کننده موضعی استفاده کند که این اثرات را به حداقل برساند. تحریک کلی باید طی چند ساعت بعد از عمل از بین برود. برای کمک به کاهش تورم و هرگونه درد، بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید. اگر علائمی بیش از تحریک جزئی دارید یا عوارض آن روز به روز در حال بدتر شدن است، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

این یک افسانه است که لیزر موهای زائد باعث سرطان می شود. در واقع، طبق بنیاد مراقبت از پوست، این روش گاهی اوقات برای درمان اشکال خاصی از ضایعات پیش سرطانی استفاده می شود. از لیزرهای مختلفی برای درمان آسیب های خورشید و چین و چروک استفاده می شود.

فقط سطح پوست تحت تاثیر لیزرها قرار دارد؛ بنابراین حداقل تابش حاصل از عمل به هیچ یک از اندام های شما نفوذ نخواهد کرد. اگر در حال حاضر باردار هستید، با پزشک خود درباره خطرات احتمالی صحبت کنید. عوارض لیزر بیکینی برای دختر نیز به همین صورت است.

قیمت لیزر بیکینی چقدر است؟

زمان و ناحیه نیاز به لیزر از آن دسته عواملی هستند که در هزینه لیزر تاثیر می گذارند. به طور کلی، مناطقی مانند صورت و ناحیه بیکینی، با کمترین قیمت لیزر موهای زائد همراه می شوند، در حالی که مناطق بزرگتر مانند پاها و پشت، هزینه بیشتری دارند.

از آنجا که درمان لیزر موهای زائد برای سلامتی فرد یک امر ضروری تلقی نمی شود، تحت پوشش بیمه درمانی نیست. لیزر بیکینی قیمت مناسب و قابل قبولی در کلینیک رویان سلامت دارد؛ بنابراین نگران هزینه های آن نباشید.

آیا لیزر بیکینی باعث نازایی میشود؟

یک شایعه اینترنتی وجود دارد که قبل از اینکه شخص دیگری بخواهد آن را تکذیب کند، می خواهیم آن را بررسی کنیم. انجام لیزر بیکینی در بارداری هیچگونه عوارضی ندارد. الیزابت هیل، متخصص پوست و دانشیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک می گوید: «روش لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن رنگدانه در فولیکول مو است.»

لیزرهایی که  استفاده می شود، کمتر از یک میلی متر در پوست نفوذ می کند. بنابراین هیچ راهی برای رسیدن به تخمدان شما وجود نخواهد داشت. لیزر روی رنگدانه ها کار می کند و هیچ تاثیری در باروری یا ناباروری ندارد. بنابراین نتیجه می گیریم که لیزر موهای زائد بر قدرت باروری شخصی که تحت لیزر موهای زائد قرار دارد، تاثیر چندانی نمی گذارد.

میزان تشعشعات ساطع شده توسط لیزر کم است و به اندام های داخلی آسیب نمی رساند. اما اینکه لیزر بیکینی خوب است یا خیر، جواب قطعی وجود ندارد. این نکته را بدانید که این روش در دوران بارداری توصیه نمی شود. این امر در درجه اول به این دلیل است که هیچ مطالعه انسانی ایمنی درمان های لیزر مو در دوران بارداری را ثابت نکرده است.

ممکن است برای موهای زائد که در دوران بارداری رشد کرده اند، نیاز به درمان های لیزر مو داشته باشید. مناطق مشترک رشد مو افزایش یافته شامل سینه ها و معده است. با این حال، در بیشتر موارد، این موها به خودی خود می ریزند؛ بنابراین بعد از پایان بارداری این کار را انجام دهید که به هیچ درمان پزشکی نیاز نداشته باشید. اگر باردار هستید و می خواهید ناحیه بیکینی خود را لیزر کنید، منتظر بمانید بعد از زایمان این کار را انجام دهید.

 آیا لیزر بیکینی درد دارد؟

لیزر موهای زائد برای هدف قرار دادن فولیکول های مو با پرتوهای ریز لیزر با حرارت بالا طراحی شده است. گرچه ممکن است گرما را احساس نکنید، اما ممکن است احساس کنید پوست شما با یک نوار لاستیکی خرد می شود.

همچنین ممکن است بعد از عمل ناراحتی خفیف مانند قرمزی و تحریک مشابه آفتاب سوختگی خفیف را تجربه کنید. با انجام این روش همچنین ممکن است تا حدی احساس درد کنید. البته میزان درد به بخشی از بدن که تحت لیزر موهای زائد است بستگی دارد. هرچه پوست حساس تر باشد، دردناک تر خواهد بود.

برای به حداقل رساندن درد، ممکن است پزشک شما قبل از عمل یک کرم بی حس کننده به پوست شما بمالد. بسته به قسمت بدن و تحمل درد، ممکن است به هیچ وجه به کرم بی حسی نیاز نداشته باشید. بسیاری از افراد با این سوال مواجه می شوند که آیا لیزر بیکینی سرطان زاست یا خیر؟ این ابهام افسانه ای بیش نیست که البت برخی افراد آن را باور دارند. باید به شما بگوییم که این روش از آن دسته روش هایی است که بدون هیچگونه عوارض و بیماری انجام می شود؛ بنابراین نگران این موضوع نباشید.

آیا لیزر بیکینی را سفید میکند؟

لیزر موهای زائد به طور موثری رشد مو را برای مدت طولانی به تاخیر می اندازد، اما به یاد داشته باشید که به ریزش دائمی مو منجر نخواهد شد. چندین جلسه لیزر برای برداشتن موهای اولیه لازم است، همچنین ممکن است به درمان های لازم نیز احتیاج پیدا کنید.

این لیزر برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره ای دارند، بسیار موثر است. بیمارانی که از لیزر را انجام داده اند در ناحیه درمان شاهد روشن شدن پوست خود شده اند، اما این یک اتفاق کاملا طبیعی است. روشنی پوست بعد از چند روز رفع می شود و دائمی نیست.

آیا لیزر بیکینی ضرر دارد؟

به ندرت، لیزر موهای زائد منجر به عوارض جانبی شدیدتری می شود. اگر از کیت های لیزر در خانه استفاده می کنید یا اگر به دنبال ارائه دهنده خدمات پزشکی و آموزش دیده هستید، خطر شما افزایش می یابد. عوارض جانبی نادر لیزر موهای زائد عبارت اند از:

 • رشدبیش از حد مو در ناحیه درمان: گاهی اوقات این اثر با ریزش مو بعد از عمل اشتباه گرفته می شود.
 • تغییراتیدر بافت کلی پوست: اگر اخیرا برنزه شده اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.
 • زخم: اینمورد ممکن است در برخی افراد به دلیل برخورداری از پوستی حساس دیده می شود.
 • تاولو پوسته پوسته شدن: این اثرات ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب خیلی زود پس از عمل ایجاد شود.

این عوارض جانبی را حتما با پزشک خود در میان بگذارید. اگرچه این عوارض بسیار غیر معمول هستند. اما هنوز هم ایده خوبی است که از آنها آگاهی داشته باشید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم پس از لیزر موهای زائد، به کلینیک مراجعه کنید.

لیزر بیکینی شامل کجا است؟

ناحیه بیکینی به ناحیه ای از اندام تناسلی زنانه گفته می شود که هنگام پوشیدن لباس زیر زنانه تمام آن ناحیه پوشانده خواهد شد و منظور از لیزر این ناحیه، از بین بردن موهای زائد مربوط به آن است. لیزر ناحیه بیکینی بسیار دشوار است و ممکن است موهای این ناحیه به طور کامل از بین نروند.

هر چقدر نیز سعی کنید که موهای زائد این ناحیه را از بین ببرید، فایده ای ندارد. زیرا موهای زائد همچنان وجود دارند یا روز بعد دوباره رشد خود را آغاز می‌کنند. به همین دلیل خانم‌ها بسیار به لیزر بیکینی و از بین بردن دائمی موهای آن حساس هستند.

سوالات متداول درباره لیزر موهای زائد بیکینی

در ادامه مقاله به سوالاتی خواهیم پرداخت که ممکن است سوال شما نیز باشد.


 • آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

 درد ناشی از لیزر بستگی به سیستم بدنی شما دارد. در برخی افراد ممکن است این درد کمی با سوزش و قرمز پوست همراه باشد و در برخی از افراد هیچگونه علائمی به وجود نیاید.


 • آیا هزینه لیزر بسیار بالاست؟

هزینه لیزر بستگی به ناحیه ای دارد که قصد دارید موهای آن را حذف کنید. همچنین هزینه این روش ممکن است بسته به تعداد جلسات تغییر کند.


 • لیزر موهای زائد برای افراد باردار با خطر همراه است؟

 لیزرهایی که استفاده می شود، کمتر از یک میلی متر در پوست فرد نفوذ می کند. بنابراین ضرر چندانی برای خانم های باردار ندارد، اما برای احتیاط و پیشگیری از هرگونه حوادث پزشکان توصیه می کنند که تا پایان بارداری، خانم ها سمت این لیزر نیایند؛


 • آیا لیزر شرایط سنی خاصی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر. لیزر مو شرایط سنی ندارد و هر فرد در هر سنی که هست، این امکان را دارد که از این روش برای از بین بردن موهای اضافی خود استفاده کند؛


 • هر جلسه از لیزر چقدر زمان می برد؟

 هر جلسه لیزر بسته به محلی که لیزر می شود و به اندازه مساحت آن زمان می برد ولی در کل چند دقیقه بیشتر وقت شما را نخواهد گرفت.

مرجع اصلی

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>